Rodzaje protez zębowych

Niekiedy pomimo starannej profilaktyki jamy ustnej utracie naturalnego uzębienia nie sposób zaradzić. Jedynym wyjściem jest proteza, czyli tak zwana sztuczna szczęka. W chwili obecnej wybór pod tym względem jest całkiem spory. Jedyne co nas może ograniczać, to ilość własnego uzębienia, jak również zasobność portfela. Braki w uzębieniu mają negatywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na całe nasze zdrowie. Trawienie zaczyna się bowiem już w jamie ustnej. Jeśli pokarm nie jest dobrze przeżuty, układ pokarmowy musi wykonać podwójną pracę. Ubytki w jamie ustnej mogą też prowadzić do powstawania wielu uciążliwych schorzeń, związanych na przykład ze stawami żuchwowo-skroniowymi czy przyzębiem.

Kluczem do leczenia zakończonego sukcesem jest wybór odpowiedniego protetyka. Rzecz jasna w miejscu w, którym mieszkamy jak na przykład w Gliwicach, o dobrego protetyka czy stomatologa najlepiej pytać się wśród znajomych. Popularnym źródłem informacji będzie również internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dentysta Gliwice lub stomatolog Gliwice, by otrzymać pożądaną listę gabinetów protetycznych [lista także tutaj: http://dentysta-stomatolog.com/gliwice,1.html].

Ubytki w uzębieniu najłatwiej zastąpić przy pomocy wkładów koronowych [info także tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wk%C5%82ad_koronowo-korzeniowy]. Imitują, a raczej za sprawą ich kształtu odtwarzana jest część koronowa zęba. Sposobem na to, by poprawić wygląd zębów, a zwłaszcza zatuszować brzydką barwę jest zastosowanie licówek. Jest to pewien rodzaj protezy. Mocuje się je do zębów na stałe. Niestety, by móc zamocować licówki należy dostosować kształt zęba.

Bardzo popularna jest również korona zębowa. Tak jak przy licówkach należy nieco zmienić kształt zębów, zabrać się za ich oszlifowanie. Za pomocą mostka można z kolei uzupełnić brak w uzębieniu jednego bądź kilku zębów. Bazę dla tego typu protezy stanowią naturalne zęby. Coraz większym powodzeniem cieszą się również implanty. Niestety na drodze do upowszechnienia tej metody stoją wysokie koszty. Implant zębowy kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

W przypadku całkowitego braku uzębienia stosuje się protezy całkowite. Najczęściej stosowane są protezy szkieletowe. Bazę dla nich stanowią naturalne zęby. Są wytrzymałe, stabilne i łatwe w utrzymaniu czystości. Oparte są na metalowej konstrukcji, łatwo dopasowują się do kształtu szczęki. Do wyboru są również akrylowe protezy. Przy ich zastosowaniu najlepiej zdecydować się na podwójne implanty. O wiele lepiej też się prezentują.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>