Powstawanie i leczenie ubytków w zębach

Ubytki w zębach zwane potocznie dziurami to tak naprawdę zmiany próchnicowe, które są bardzo niebezpieczne, dlatego jak tylko się pojawią, należy czym prędzej wybrać się do gabinetu stomatologicznego. Gdzie najczęściej rozwija się próchnica? Przede wszystkim pomiędzy zębami oraz w pobliżu linii dziąseł. Jakie zatem rodzaje ubytków można wyróżnić i jak się je leczy?

Ubytki, które tworzą się w zębach, są wynikiem próchnicy, która powstaje na skutek rozkładania przez bakterie cukrów prostych na kwasy, które wpływają bardzo niekorzystnie na stan uzębienia. Z czasem na szkliwie zaczyna pojawiać się żółtawy nalot zwany potocznie płytką nazębną. Jeśli zęby nie są w prawidłowy sposób pielęgnowane, to płytka zaczyna się powiększać, powodując tym samym powstawanie dziur. Warto jednak wiedzieć o tym, iż ubytek ubytkowi nierówny i można wyróżnić kilka ich rodzajów m.in. ubytki koronowe, korzeniowe, a także próchnicę nawracającą.

Ubytki koronowe najczęściej są zlokalizowane na powierzchni zębów (tych żujących) lub też pomiędzy nimi. Ubytki korzeniowe powstają na skutek cofania się dziąseł, które tym samym odsłaniają korzenie, będące w ten sposób narażone na działanie próchnicy. Próchnica nawracająca pojawia się natomiast wokół założonych wcześniej koron oraz wypełnień, ponieważ w tych właśnie miejscach bardzo łatwo zaczyna się gromadzić płytka nazębna. Ubytki są bardzo niebezpieczne, dlatego też w sytuacji, gdy ząb zacznie boleć, należy jak najszybciej wybrać się do dobrego dentysty, który wdroży odpowiednie leczenie.

Jak znaleźć dobrego specjalistę, który zamiast zaszkodzić, pomoże? Wprawdzie w Tychach znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych, jednak znalezienie tego najlepszego jest dosyć trudne. Warto zatem posłużyć się wyszukiwarką internetową, wpisując np. dobry dentysta Tychy lub dobry stomatolog Tychy [info: dentysta-stomatolog.com > Tychy]. Jeśli chodzi natomiast o leczenie ubytków, to w początkowej fazie wystarczy ząb dobrze oczyścić, nałożyć kilkukrotnie fluor i zaplombować dziurę. W przypadku próchnicy zaawansowanej konieczne jest jednak leczenie kanałowe.

Powstawanie ubytków w zębach to normalna rzecz, jednak konieczne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań, aby nie dopuścić przypadkiem do utraty zęba, którego w przypadku zaawansowanej próchnicy może być niestety bardzo trudno uratować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>