Leczenie próchnicy

Na temat próchnicy w ostatnim czasie nasza świadomość mocno poszła do przodu. Mianowicie kiedyś nie za bardzo wiedzieliśmy, co jest przyczyną psucia się zębów, a także co możemy z tą niemiłą przypadłością  ewentualnie zrobić. Czy w takim razie teraz stomatolog w Łodzi – (http://Dentysta-Stomatolog.com/lodz,1.html) czeka nas wyłącznie w sytuacji kiedy już ból staje się tak silny, że nie możemy sobie z nim poradzić?

Na szczęście coraz więcej osób wybiera się na wizytę zdecydowanie szybciej. Niestety główną przyczyną próchnicy, jest przede wszystkim to, że nie myjemy zębów. Oczywiście teraz wiele osób będzie się oburzało tym stwierdzeniem. Jednak rzeczywiście badania pozostają bezlitosne – tylko 50% Polaków systematycznie myje zęby, dwa razy dziennie. Niestety jeszcze mniejsza grupa faktycznie pamięta o myciu zębów po każdym posiłku. Jeśli jednak pozwolimy na to, by bakterie swobodnie osadzały się na naszych płytkach zębowych, to faktycznie nie dziwmy się później, że jednak coraz częściej pojawiają się problemy z uzębieniem. Nie bez powodu również próchnica kojarzona jest z cukrem, a także uwielbianymi przez nas słodyczami. Niestety doskonałą pożywką dla szkodliwych bakterii są zawarte w słodkich napojach oraz słodyczach węglowodany. Dlatego dieta bogata w cukry sprzyja powstawaniu i rozwojowi próchnicy na zębach.

Potocznie nazywane przez nas "dziury", są tak naprawdę ubytkami próchnicowymi. Co oznacza, że w tym właśnie miejscu mamy popsutą zębinę, poprzez szkodliwe, wręcz destrukcyjne działanie bakterii na naszych zębach. Im bardziej zwlekamy z tym, by jednak nasza dziura została obejrzana przez stomatologa, tym przypadłość zaczyna nabierać większego rozpędu. To oznacza dokładnie, że próchnica nie zatrzymuje się jedynie na powierzchni zęba, ale zaczyna sukcesywnie wędrować w jego głąb, docierając w ten sposób do miazgi. Dentysta po obejrzeniu naszych zębów, chcąc je ratować przed usunięciem, może ostatecznie zaproponować właśnie leczenie kanałowe, które jak wiadomo nie należy do zbyt przyjemnych zabiegów. Przed całkowitym usunięciem miazgi, ząb jest zatruwany. Dlatego ostatecznie zachowujemy jego obecność, ale już nie jest on "żywy". Jeżeli zdajemy sobie sprawę z konsekwencji nieleczonej próchnicy, to może rzeczywiście będzie nam zdecydowanie łatwiej dbać o nasze zęby. Najlepszym sposobem, jest oczywiście zapobieganie powstawaniu próchnicy, czyli w tym przypadku możemy ograniczyć spożycie cukru, szczególnie słodkich napojów i słodyczy.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>