Cukier jest niebezpieczny dla zdrowia – informują katowiccy dentyści

Cukier spożywany w niewielkich ilościach nie powoduje uszkodzeń w organizmie człowieka. Wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że przyjmowane jest w ilościach rozsądnych – czyli kostka czekolady dziennie jest na tak, ale cała tabliczka będzie już na nie. Niestety, Polacy to naród uzależniony od cukru – statystyki pokazują, że przeciętne roczne zużycie cukru, jakie przypada na jedną osobę, wynosi około pięćdziesięciu kilogramów. To nie są tylko standardowe opakowania cukru w kryształkach sprzedawanego na kilogramy ale i cukier ukryty w gotowych produktach spożywczych, nie tylko w typowych słodyczach.

Cukier ma wpływ na powstawanie kilku chorób. Najbardziej widoczne są otyłość i próchnica, która w Polsce zbiera przebogate żniwo wśród dorosłych, a także wśród dzieci i młodzieży. Identycznie ze stanem uzębienia mają Wietnamczycy, ale wynik ten jest niechlubny i wręcz zawstydzający. Polacy zupełnie nie radzą sobie z paciorkowcem Streptococcus Mutans, który bytuje w ich jamie ustnej – to właśnie on wytwarza płytkę nazębną, która otwiera wrota dla próchnicy. Na taką bezradność wpływa wiele czynników. Może to być nieprawidłowa higiena jamy ustnej czyli brak regularnego mycia zębów, minimum dwa razy dziennie, niedocenianie nici stomatologicznej i płynów do płukania ust. Próchnica to także efekt diety ubogiej w witaminy A, C, D, E i K, a także w sole mineralne.

Ogromną rolę odgrywa strach przed dentystą, będący zawsze świetną wymówką, która ma moc odwlekania wizyt kontrolnych czy odkładania leczenia zębów w nieskończoność. W Polsce tylko garstka rodziców zabrania spożywać dzieciom słodyczy – ich stanowisko bywa w przedziwny sposób komentowane przez obserwatorów, którzy twierdzą że słodycze muszą kojarzyć się z dzieciństwem. Czasem wbrew woli rodziców częstują dzieci słodyczami, a najczęściej czynią to potajemnie dziadkowie i ciocie. Normalne jest, że dziecko przyjmie taką słodkość – dlatego też to od dorosłych powinno się wymagać stosownego zachowania, a nie od małych dzieci, dla których słodycze zawsze będą atrakcją. Katowicki dentysta to lekarz, który posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu próchnicy. Stomatolog w Katowicach zmienia nastawienie swoich pacjentów do walki z próchnicą – dzięki jego staraniom pacjenci mają większą świadomość co do istoty tej choroby.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>